Schedule

  Hotel “Turisticheski Dom” National School of Arts “Panayot Pipkov”
17:00 Meeting and ensconcing the guests  
18:30   Official opening of the Festival and drawing lots for participation in the competition
20:30 Dinner  
Hotel “Turisticheski Dom” – conference hall 1 Hotel “Turisticheski Dom” – conference hall 2 Hotel “Turisticheski Dom” – hall 3 (room 316) Hotel “Turisticheski Dom” – hall 4 (room 224) Saglasie Community Centre
8:00 Breakfast        
9:00 Second age group-Musical schools Competition Gerchard Reichenbach’s masterclass Liviu Geurgescu’s masterclass Darko Bageski’s masterclass  
11:30          
12:30 Lunch        
14:00 Second age group-Musical schools Competition Zoran Anić’s masterclass Showroom-Rumen Todorov-Luthier Kremona Guitars Showroom  
15:00     Showroom- Slavko Mrdalj-Luthier    
16:00     Showroom-Hristo Georgiev-Luthier    
17:30 Showroom-“Zcore” Assessment System        
19:00         Pleven Philharmonic Orchestra concert with Stela Dinkova, Boyan Doychev and Georgi Vasilev as soloists
20:30 Dinner        
22:00 Jam session      
Hotel “Turisticheski Dom” – conference hall 1 Hotel “Turisticheski Dom” – conference hall 2 Hotel “Turisticheski Dom” – hall 3 (room 316) Hotel “Turisticheski Dom” – hall 4 (room 224) LIK Community Centre Saglasie Community Centre
8:00 Breakfast          
9:00 Third age group Competition-First round   Ekaterina Ikonomava’s masterclass Kremona Guitars Showroom Fourth age group Competition-First round  
11:30            
12:30 Lunch          
14:00 Third age group Competition-First round Showroom-Hristo Georgiev-Luthier Ekaterina Ikonomava’s masterclass Kremona Guitars Showroom Fourth age group Competition-First round  
15:00   Showroom-Rumen Todorov-Luthier        
16:00   Showroom- Slavko Mrdalj-Luthier        
17:00 Showroom “Rhytm play”-flamenco guitar stand          
19:00           Acoustic Trio 3000 concert
20:30 Dinner          
22:00 Jam session        
Hotel “Turisticheski Dom” – conference hall 1 Hotel “Turisticheski Dom” – conference hall 2 Hotel “Turisticheski Dom” – hall 3 (room 316) Hotel “Turisticheski Dom” – hall 4 (room 224) National School of Arts “Panayot Pipkov”
8:00 Breakfast        
9:00 First age group competition Liviu Geurgescu’s masterclass Rossen Balkanski’s masterclass Stela Dinkova’s masterclass Acoustic guitar competition-1 group
11:30         Acoustic guitar competition-2 group
12:30 Lunch        
14:00 Visit to Pleven Panorama Zoran Anić’s masterclass Rossen Balkanski’s masterclass Showroom-Rumen Todorov-Luthier “Guitar and vocals” competition
15:00 Kremona Guitars Showroom     Showroom- Slavko Mrdalj-Luthier  
16:00 Showroom-“Savarez” String Manufacturer     Showroom-Hristo Georgiev-Luthier “Open stage” competition
18:00         Showroom-Luthiers
19:00         Gerchard Reichenbach and Darko Bageski’s concert
20:30 Dinner        
22:00 Jam session      
Hotel “Turisticheski Dom” – conference hall 1 Hotel “Turisticheski Dom” – conference hall 2 Hotel “Turisticheski Dom” – hall 4 (room 224) National School of Arts “Panayot Pipkov” National School of Arts “Panayot Pipkov”
8:00 Breakfast        
9:00 Gerchard Reichenbach’s masterclass Stela Dinkova’s masterclass Kremona Guitars Showroom   10:00 Third age group (Musical schools)-final round
11:30          
12:30 Lunch        
14:00 Darko Bageski’s masterclass Showroom- Slavko Mrdalj-Luthier Kremona Guitars Showroom   Fourth age group (Musical schools)-final round
    Showroom-Hristo Georgiev-Luthier      
    Showroom-Rumen Todorov-Luthier      
18:00       Kremona Showroom  
19:00       Gala concert and award ceremony  
20:30 Dinner        
22:00 Jam session